Malinowy sernik jak marzenie

Serniki – moja miłość. Podstawowy sprawdzony przepis daje nieskończoną liczbę wariacji smaków, aromatów, wariantów. Może być słodki lub kwaśny, owocowy, waniliowy, czekoladowy, a nawet warzywny. Zimą – korzenny, latem – orientalny lub cytrusowy. Doskonale sprawdzi się kawowy, czy taki z alkoholową nutką. Dzięki temu nigdy się nie nudzi. Równy jak stół, delikatny i wilgotny. Tym razem przepis na malinowy sernik z polewą czekoladową. Jeśli nie macie świeżych malin, z powodzeniem możecie wykorzystać domowej roboty sok z malin 🙂

Składniki na malinowy sernik:

  • 1 kilogram zmielonego twarogu (ja używam twarogu Piątnicy),
  • 4 jaja,
  • 530 gram słodzonego mleka skondensowanego (1 puszka),
  • 1 czubata łyżka mąki ziemniaczanej,
  • 1 czubata łyżka mąki pszennej,
  • 150 ml soku malinowego (najlepiej domowego).

Składniki na spód:

  • 180 gram ciastek digestive,
  • 30 gram masła,
  • 50 gram gorzkiej czekolady.

Składniki na polewę czekoladową:

  • 150 ml śmietany kremówki 30 proc.,
  • 200 gram czekolady mlecznej i gorzkiej w dowolnych proporcjach (u mnie pół na pół),
  • 2 łyżki soku malinowego.

Dodatkowo:

  • śmietana kremówka 30 proc. (małe opakowanie),
  • świeże maliny.

Sposób wykonania sernika:

1. Ciastka digestive pokrusz na piasek w naczyniu. Dodaj rozpuszczone masło oraz rozpuszczoną czekoladę. Dokładnie wymieszaj.

2. Dno tortownicy o średnicy około 26 centymetrów wyłóż papierem do pieczenia. Na papier wyłóż pokruszone ciastka z czekoladą i masłem. Rozprowadź równomiernie i uklep.

3. Piekarnik nagrzej do temperatury 160 stopni Celsjusza – jeśli to możliwe bez termoobiegu.

4. Spód do sernika podpiecz w piekarniku przez około 10 minut.

5. W naczyniu (ja użyłam misy robota kuchennego) umieść twaróg, całe jajka, skondensowane mleko oraz oba rodzaje mąki. Następnie zmiksuj lub utrzyj wszystkie składniki do połączenia w jednolitą masę serową. Na koniec dodaj sok malinowy i jeszcze raz dokładnie wymieszaj.

6. Spód sernika wyjmij z piekarnika i lekko przestudź, a następnie przelej masę serową do tortownicy i wstaw do piekarnika. Piętro niżej w piekarniku ustaw żaroodporne naczynie z gorącą wodą lub jeśli posiadasz piekarnik z funkcją pieczenia z parą wodną, włącz ją.

7. Sernik piecz około 60-70 minut. Powinien się lekko przyrumienić, ale nie powinien urosnąć. Wystudź w piekarniku przy uchylonych drzwiczkach. Po wyjęciu powierzchnia sernika powinna być gładka i lekko błyszcząca.

8. Wstaw sernik do lodówki na 4-6 godzin lub najlepiej na całą noc.

Przygotowanie polewy czekoladowej:

1. W garnuszku umieść śmietanę kremówkę i podgrzej prawie do wrzenia. Zestaw z palnika, wrzuć pokruszoną czekoladę i poczekaj, aż sama się rozpuści (około 3 minut), po czym dokładnie rozmieszaj. Na koniec dodaj sok z malin i jeszcze raz wymieszaj.

2. Gotową polewę ostudź i wylej na powierzchnię sernika.

Śmietanę kremówkę zmiksuj na sztywny krem (możesz dodać dwie łyżki cukru pudru). Udekoruj wierzch sernika w dowolny sposób przy użyciu śmietany i świeżych malin. Sernik podawaj od razu lub po dodatkowym schłodzeniu.

Wygląda tak efektownie, że z powodzeniem może zastąpić tort dla bezglutenowca. Wystarczy łyżkę mąki z masy serowej zastąpić inną – owsianą lub kokosową.

Ten malinowy sernik wcale nie jest za słodki, a malinowa nuta jest wyraźnie wyczuwalna. Dodatkowo polewa czekoladowa, dzięki dodaniu odrobiny soku zyskuje ciekawego, niebanalnego aromatu. Wadą tego wypieku jest to, że niewątpliwie jest sycący i przed dokładką trzeba chwilę odpocząć 😉

Polecam amatorom słodkich przyjemności.

K.