Plakatuffka projektowanie mebli

Samodzielne projektowanie mebli jest możliwe

Za mała, za duża, za szeroka, za wysoka, w złym kolorze, kiepskiej jakości… to tylko fragment listy wad szafki RTV, której szukaliśmy do naszego salonu w licznych sklepach. Być może znasz to uczucie zrezygnowania, kiedy nie możesz znaleźć nic odpowiadającego Twoim wymaganiom. Nam towarzyszyło ono nie tylko przy poszukiwaniu szafki RTV. To była nasza zmora podczas urządzania mieszkania. Finalnie doszliśmy do wniosku, że samodzielne projektowanie mebli na wymiar jest możliwe i postanowiliśmy stworzyć taką szafkę sami.

Na tym meblu nie koniec. Różnymi metodami udało nam się stworzyć projekty szafeczek nocnych, garderoby, komody do przedpokoju oraz szafy wnękowej. Muszę przyznać, że dzięki tej decyzji meble nie tylko idealnie pasują do wnętrz i naszych potrzeb. Są funkcjonalne, solidne, ładne (jak na mój gust) i codziennie napawają mnie dumą 🙂

Dzisiaj przedstawię Wam kilka sposobów na samodzielne zaprojektowanie mebli i pokażę zarówno projekt jak i ostateczny efekt.

Na początek kilka elementów wspólnych dla każdego projektowania. W każdym ze sposobów wyróżnić można następujące etapy:

  1. Poszukiwanie inspiracji – odpowiedź na pytanie, gdzie ich szukać znajdziecie tu.
  2. Pomiary miejsca przeznaczonego na dany mebel.
  3. Przygotowanie projektu – o czym przeczytacie dalej.
  4. Wybór stolarza i konsultacje – czasem warto zasięgnąć porady fachowca, aby uniknąć powszechnych błędów.
  5. Realizacja zamówienia i radość z wykonanej pracy.

UWAGA: Oprócz projektu zewnętrznego warto pomyśleć również o tym, jak szafka ma wyglądać w środku, by była praktyczna. Mam tu na myśli np. sposób otwierania i zamykania szafki (zamknięcie typu tip on lub uchwyt, uwzględnienie mechanizmu cichego domyku frontów i szuflad lub jego brak) oraz charakter powierzchni do przechowywania, czyli wybór pomiędzy półkami, a szufladami.

Projektowanie mebli na kartce

Narzędzia do tego potrzebne to jedynie: kartka, długopis, linijka (może okazać się przydatna, ale nie niezbędna) i odrobina wyobraźni przestrzennej.

ZALETY:

Najłatwiejsze i najbardziej intuicyjne.

WADY:

Wadą projektowania na kartce jest niewątpliwie trudność w odwzorowaniu rzeczywistej bryły mebla i brak możliwości wprowadzania zmian na bieżąco. Jeśli zmieni się koncepcja, cały projekt trzeba rysować od początku 🙂

Szafeczki nocne – projekt

Plakatuffka projekt szafki nocnej

Szafeczki nocne – wykonanie

Plakatuffka wykonanie szafki nocnej

Komoda – projekt

Plakatuffka projekt komody

Komoda – wykonanie

Plakatuffka wykonanie komody

Projektowanie mebli w PowerPoint

Narzędzia do tego potrzebne to: komputer z programem PowerPoint lub podobnym, podstawowa znajomość narzędzia. Dla nadania dodatkowych efektów wizualnych można wykorzystać elementy zdjęć mebli inspiracji i odpowiednio je przycinając i łącząc stworzyć własny projekt.

ZALETY:

To sposób podobny do projektowania na kartce, ale pozwalający dodatkowo na lepszą wizualizację efektu i umożliwiające wprowadzanie zmian bez konieczności robienia wszystkiego od początku.

WADY:

Wadą wykorzystania PowerPoint’a jest „zabawa” z obrazkami oraz brak możliwości oglądania projektu w różnych rzutach (z różnej perspektywy). Aby zobaczyć jak szafka ma wyglądać od tyłu czy z góry, trzeba stworzyć oddzielny rysunek.

Szafka RTV – projekt

Plakatuffka projekt szafki RTV w power point

Szafka RTV – wykonanie

Plakatuffka wykonanie szafki RTV

Regał na książki – projekt

Plakatuffka projekt regału w power point

Plakatuffka projekt regału Plakatuffka projekt regału 2

Regał na książki – wykonanie

Plakatuffka wykonanie regału

Projektowanie mebli z programem wnętrzarskim

Narzędzia do tego potrzebne to: komputer z zainstalowanym programem do projektowania wnętrz lub z dostępem do takiego narzędzia online. Listę przydatnych narzędzi znajdziecie tutaj.

ZALETY:

To najbardziej zaawansowana metoda projektowania, co jest jednocześnie wadą i zaletą tego rozwiązania. Potrzeba bowiem czasu na nauczenie się obsługi programu, ale kiedy już to opanujecie, przygotowany program umożliwi:

  • szybką zmianę parametrów projektu, bez konieczności tworzenia go od początku,
  • zapisanie kilku wersji projektu (np. w różnych wersjach kolorystycznych),
  • oglądanie projektu w perspektywie i pod różnymi kontami,
  • najlepszą wizualizację i odwzorowanie finalnego efektu.

WADY:

Z pewnością jest to najbardziej czasochłonna metoda projektowania mebli. Więcej czasu musimy bowiem poświęcić na poznanie samego narzędzia, wprowadzenie wymiarów, dobranie kolorów i połączenie wszystkich elementów. Dodatkowo bywa, że darmowe programy nie spełniają naszych oczekiwań, a te płatne są często bardzo drogie.

Szafa wnękowa – projekt

Plakatuffka projekt szafy wnękowej 2 Plakatuffka projekt szafy wnękowej

Szafa wnękowa – realizacja

Plakatuffka wykonanie szafy wnekowej

Plakatuffka wykonanie szafy wnekowej 2

Garderoba – projekt

Plakatuffka projekt garderoby Plakatuffka projekt garderoby 2

Garderoba – wykonanie

Plakatuffka wykonanie garderoby

Plakatuffka wykonanie garderoby 2

Mam nadzieję, że po przejrzeniu tego wpisu wiecie już, że projektowanie mebli to nic trudnego i z powodzeniem możecie stworzyć coś co w 100% spełni Wasze oczekiwania i potrzeby. Nie musicie godzić się na półśrodki, do których nie jesteście przekonani. Moim zdaniem największym wyzwaniem w tym zakresie jest znalezienie solidnego i terminowego stolarza. Popytajcie znajomych, a z pewnością kogoś takiego znajdziecie. Reszta to już czysta przyjemność 🙂

Pozdrawiam!

K.

1 comment on “Samodzielne projektowanie mebli jest możliwe

Komentarze są wyłączone. Nie możesz dodać nowego komentarza.