Są takie owoce lata, jak truskawki czy maliny, które akceptuję tylko w naturalnej postaci, najlepiej prosto z krzaczka. Są też takie, za którymi w takiej formie nie przepadam, ale w cieście lub konfiturze smakują wybornie i trudno je zastąpić czymś innym. Do tej kategorii zdecydowanie zaliczam czerwone porzeczki. Tarta z porzeczkami i nadzieniem z kwaśnej śmietany to typowo letnie ciasto z tymi sezonowymi owocami. Niby nic nadzwyczajnego, a doskonale sprawdzi się podczas przyjęcia w ogrodzie oraz jako orzeźwiający deser po obiedzie. Nie jest zbyt słodka, a nadzienie wspaniale podkreśla smak kwaskowatych owoców porzeczki.
Składniki na kruchy spód:
- 1 żółtko;
- 1 łyżka zimnej wody;
- 160 g mąki pszennej krupczatki;
- 40 g cukru pudru;
- szczypta soli;
- 110 g masła pokrojonego na kawałki.
Sposób wykonania:
1. Mąkę przesiej przez sitko, dodaj pokrojone w kostkę masło i przemieszana nożem lub palcami. Dodaj żółtko, cukier, sól, zimną wodę i zagnieć ciasto. Powinno być miękkie i dosyć klejące. W razie potrzeby podsypuj mąka w czasie ugniatania.
2. Z ciasta uformuj kulę, owiń ją folią spożywczą i wstaw do lodówki na około godzinę.
3. Formę do tarty (u mnie o średnicy 26 cm) posmaruj masłem i oprósz mąką lub kaszą manną.
4. Schłodzone ciasto rozwałkuj na papierze do pieczenia na grubość około 3 mm i przełóż do formy. Nakłój spód tarty widelcem w kilku miejscach i ponownie chłodź przez pół godziny w lodowce.
5. Schłodzone ciasto oprósz mąką pszenną, połóż na nie papier do pieczenia, są na papier wysyp kaszę lub ryż, by obciążyć ciasto w czasie pieczenia i zapobiec jego podniesieniu.
6. Piekarnik rozgrzej do temperatury 210 stopni, wstaw ciasto, po czym od razu obniż temperaturę do 190 stopni. Piecz 15 minut, po tym czasie wyjmij, zdejmij obciążenie i papier. Piecz jeszcze kilka minut do lekkiego zarumienienia.
7. Wyjmij jeszcze gorący spód i wypełnij nadzieniem.
Składniki na nadzienie z kwaśnej śmietany:
- 2 jajka;
- 300 g kwaśnej śmietany 18%;
- 80 g cukru;
- 1 łyżka mąki pszennej;
- szczypta soli.
Sposób wykonania:
1. Wszystkie składniki nadzienia zmiksuj lub wymieszaj trzepaczką do otrzymania jednolitej płynnej masy.
2. Tak przygotowany krem wylej na podpieczony spód. Dodaj dużą garść umytych czerwonych porzeczek.
3. Piecz w temperaturze 190 stopni przez 30 minut. Wierzch nadzienia powinien być miękki, ale ścięty. Wyjmij z piekarnika, wystudź. Przed podaniem tarta z porzeczkami i nadzieniem z kwaśnej śmietany powinna się jeszcze chłodzić kilka godzin w lodówce. Najlepiej upiec ją wieczorem i zostawić w lodówce na całą noc.
Tarta z porzeczkami jest gotowa do serwowania. Z kawą, lemoniadą czy sokiem owocowym, zawsze smakuje doskonale i przypadnie do gustu tym dużym i małym łasuchom.
Smacznego!
K.
You must be logged in to post a comment.