plakatuffka dekoracja ścian

Dekoracja ścian, czyli co na ścianę włożyć?

W tym wpisie opowiem trochę o ciekawych i nowoczesnych sposobach na zagospodarowanie pustych ścian Twojego domu, które nie tylko wypełnią przestrzeń, ale nadadzą wnętrzu niepowtarzalnego charakteru.

Dawniej, w domach naszych rodziców ściany miały tendencję do przyciągania mebli. Kanapa w salonie stała pod ścianą, nad nią wisiał obraz i było OK. W sypialni łóżko stało pod ścianą, nad wezgłowiem wisiał obraz… i było OK. Ścianę z TV ozdabiała meblościanka. Można powiedzieć, że też było OK. Teraz nie jest już OK. Meble są obecnie nie tylko przedmiotem użytkowym, ale także ozdobnym. Znacznie rzadziej stawiamy je pod ścianami, co sprawia, że te ostatnie pozbawione kanapy, łóżka, czy regału, mogą wydawać się puste i bez wyrazu. Jak zatem, w odpowiedni sposób zadbać o te powierzchnie, wypełnić je i tym samym nie przytłoczyć całego wnętrza?

Za wczasu zastanów się czego chcesz

Jak wiadomo, istnieją takie elementy wystroju mieszkania, które trzeba zaplanować na początku. Wtedy kiedy jest jeszcze czas i miejsce na stosowne przeróbki „budowlane”. Jeśli wymarzysz sobie ściankę pod duży telewizor, ale zawczasu nie pomyślisz, jak doprowadzić tam odpowiednie podłączenia, designerska ścianka albo na zawsze pozostanie w sferze marzeń, albo efekt jaki wywoła z wiszącymi kablami znacznie rozminie się z oczekiwaniami.

Są też takie elementy wystroju wnętrz, które mogą zagościć, jako dekoracja ścian w Twoim domu nieco później, jako dodatkowy smaczek. Jeśli więc nadal nie wiesz co zrobić ze ścianą w sypialni – czy nakleić tapetę, pomalować pasy, czy też powiesić plakat, poczekaj. To zawsze zdążysz zrobić.

Dekoracja ścian, którą możesz zastosować

Tapeta – rozwiązanie proste i trudne za razem. Niby wystarczy kupić tapetę, rozwinąć i przykleić. Unikasz w ten sposób godzin spędzonych na machaniu wałkiem i pędzlem. A jednak trudne, bo jak wybrać ładną tapetę i modną przy okazji? Jeśli już wybraliśmy, to jak ją teraz prawidłowo przykleić? Ładnie, gładko i prosto? Yyy ja nie wiem, dlatego tego rozwiązania u mnie w domu nie ma. Szczególnie popularne jest np. w Szwecji, gdzie ściany mieszkań często są wyłożone tapetą. Równie często jednobarwną lub po prostu białą 🙂 Natomiast tapety z wzorami i z większą paletą barw można częściej spotkać w mieszkaniach w UK czy USA.

Miękkie panele ścienne – rewelacyjnym i nowoczesnym rozwiązaniem są miękkie panele ścienne. Nie tylko ładnie wyglądają na ścianie i nadają pomieszczeniom charakteru, ale też wygłuszają, są przyjemne w dotyku i łatwe w montażu. Zwykle sklepy oprócz możliwości zakupu paneli, oferują także darmowy projekt. My akurat taki projekt wykonaliśmy sami, zgodnie z naszym poczuciem estetyki i upodobaniami kolorystycznymi.

Na rynku pojawia się coraz więcej producentów tego typu paneli, więc warto zrobić własny research. My zdecydowaliśmy się na Fluffo – panele gąbkowe. Termin realizacji zamówienia to około 3 tygodnie. Montaż zajmuje jeden dzień 🙂 Efekt końcowy robi wrażenie!

Obecnie firma Fluffo udostępniła na swojej stronie kreator do samodzielnego projektowania ścian z panelami. Oprócz przygotowania projektu możesz tam także sprawdzić koszt takiej konfiguracji paneli oraz zwizualizować, jak będzie wyglądała ściana w Twoim wnętrzu.

Filcowe panele ścienne – charakterystyka paneli filcowych jest podobna do tych gąbkowych. Różnica polega na tym, że są wykonane z filcu i mam wrażenie, że tego rodzaju materiał musi mieć swojego fana. Nie każdy lubi tę specyficzną, mniej miłą w dotyku fakturę. Dodatkowo bardziej niż panele gąbkowe przyciągają kurz i roztocza. Zaletą paneli filcowych jest duża różnorodność wzorów i kolorów. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło „ścienne panele filcowe”, aby przekonać się jak duży jest wybór form wykonanych z tego materiału.

Poza panelami filcowymi i gąbkowymi do kategorii paneli miękkich zaliczane są też panele tapicerowane.

Półki i regały – to elementy, które mogą być nie tylko funkcjonalne, ale i bardzo ładne, a nawet niezwykłe. Co prawda odpowiednie rozmieszczenie na ścianie i sam montaż może być wyzwaniem, ale później… powodem do dumy. Ach i jeszcze cena. Za ładną, designerską półkę zapłacimy od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Regał to już wyższa kwota – przy wyjątkowych, unikalnych wzorach to koszt rzędu kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Receptą na wysoką cenę może być zlecenie wykonania mebla stolarzowi. Przy tym zdobywamy możliwość wprowadzenia indywidualnych przeróbek do projektu 🙂

Grzejnik dekoracyjny – obecne wzornictwo kaloryferów potrafi zupełnie zaskoczyć. Grzejniki mogą być nie tylko źródłem ciepła, ale także ozdobą mieszkania. Są nie tylko ładne, ale często nie przypominają nawet starych poczciwych „radiatorów”. Ale ładny kaloryfer to już wyższa szkoła jazdy. Nie mam tu nawet na myśli ceny, która potrafi zaskoczyć równie mocno jak sam desing. Chodzi o to, że nie wystarczy wybrać tego co nam się podoba. Jeśli zdecydujesz się na wymianę standardowego kaloryfera i chcesz uniknąć dużych przeróbek hydraulicznych, musisz wybrać grzejnik o podobnym sposobie podłączenia i rozstawie przyłączy. Drugi ważny aspekt, to moc grzewcza. Zgodnie z normami budowlanymi ten parametr nowego kaloryfera powinien odpowiadać 1:1 mocy grzewczej starego kaloryfera.

Jeśli nie stać Cię na przeróbki i spory wydatek na rzecz zamiany kaloryfera, rozwiązaniem może okazać się maskownica na grzejnik, którą można zakupić już za około 300 zł.

Fototapeta – fototapety to rozwiązanie do każdego typu pomieszczeń. Dobrze sprawdzi się zarówno w sypialni, w salonie, w kuchni, a nawet w łazience. Odpowiednio dobrana i prawidłowo wykonana fototapeta może nadać pomieszczeniu niezwykłego charakteru, a nawet optycznie powiększyć jego przestrzeń. Wadą fototapet jest ich krótki okres „życia”, a rozumiem przez to, że mimo swojej efektowności, szybko się nudzą. Dodatkowo należy je dobierać z niezwykłą starannością, by były spójne z koncepcją pomieszczenia i suma summarum nie były kiczowate.

Aby nie narażać się na remont po jednym roku mieszkania z fototapetą zdecydowaliśmy się na zamieszczenie tapety z foto na drzwiach szafy wnękowej w przedpokoju. Dzięki temu możemy się cieszyć ulubionym widokiem Nowego Jorku, a w razie czego szybko i bez większych problemów możemy ją zmienić na coś innego 🙂

Ścianka z TV – pokój dzienny to miejsce, gdzie w większości polskich domów jest telewizor. Aby nie wieszać/stawiać TV na tle bladej ściany, można na różne sposoby wzbogacić tę przestrzeń. Do wyboru mamy tu m.in, cegłę, płytki z kamienia i cegieł, płyty i dekory betonowe, ściany z betonu artystycznego, forniry drewniane i kamienne oraz okleiny ścienne, panele gipsowe, panele drewniane i MDF i wiele innych.

Bardzo ciekawym i przez nas polecanym rozwiązaniem są płytki firmy Incana. Ich wzory płytek gipsowych są nietuzinkowe i piękne. Nie wiedzieć czemu w salonach z wykończeniem wnętrz są jednak rzadko spotykane.

Oczywiście taka ściana może być ozdobą całego mieszkania i na jej tle nie musi stać telewizor. Bardzo często sama w sobie jest elementem nowoczesnego i przyjemnego wnętrza.

Kategoria paneli i oklein ściennych niemalże nie zna granic. Problemem może być tu w zasadzie tylko konieczność podjęcia decyzji, które rozwiązanie będzie dla Twojego wnętrza najlepsze.

Plakaty, obrazy – plakaty i obrazy to elementy wystroju, które sprawdzą się zawsze i w każdym wnętrzu, niezależnie od stylu wykończenia. Jedyne co mogę doradzić w tej kwestii to zwrócenie uwagi przy rozmieszczaniu obrazków na ścianach, aby były dobrze widoczne i jednocześnie nie przytłaczały swoją obecnością. Ciekawym pomysłem na ozdobienie ścian, które niezmiernie podoba się naszym gościom, są plakaty z naszymi zdjęciami z podróży. Nasze plakaty wykonaliśmy dzięki usłudze firmy Instadruk.

Kuchnia i łazienka

Zarówno w kuchni, jak i w łazience dekoracje ścienne należy dobierać ze szczególną ostrożnością, ponieważ są to pomieszczenia o zwiększonej wilgotności powietrza. Zwykła fototapeta, czy okleina ścienna może szybciej ulegać zabrudzeniu, a nawet zniszczeniu. Warto wziąć pod uwagę także łatwość czyszczenia.

Uważam, że ściany tych dwóch pomieszczeń można z powodzeniem ozdobić dzięki:

  •  odpowiedniemu doborowi płytek ceramicznych,
  • montażowi szklanych płyt ściennych,
  • „smaczkom” w postaci ładnego kaloryfera czy drobnych gustownych dodatków.

Opisane przeze mnie elementy dekoracyjne to oczywiście tylko niewielki ułamek możliwości jakie dają nam producenci tego typu rozwiązań. Mam jednak nadzieję, że bazując na moich doświadczeniach łatwiej Ci będzie znaleźć i wybrać to czego potrzebujesz.

K.

5 komentarzy na “Dekoracja ścian, czyli co na ścianę włożyć?

Komentarze są wyłączone. Nie możesz dodać nowego komentarza.

  1. W moim salonie mam panele 3D i są obłędnie ładne 🙂 Panele mam od Loft Design System i muszę ich pochwalić 🙂 cena do produktu jak najbardziej na plus 🙂 polecam obejrzeć ich galerię, przyciąga wzrok 🙂 http://loftsystem.pl/galeria/

    1. @Kasia80 a jak wygląda montaż? Można sobie z tym poradzić samodzielnie, czy trzeba skorzystać z pomocy fachowców?

  2. Gratulujemy bardzo merytorycznego wpisu, świetnie ładnie zebrane różne opcje! Dorzucilibyśmy jeszcze drobiazgi w postaci naklejek, które też potrafią sporo zdziałać oraz lampy naścienne – niektóre projekty są tak dekoracyjne, że spokojnie wystarczą za podstawową ozdobę.