elfickie skarpety na prezenty DIY

Elfickie świąteczne skarpety na prezenty DIY bez maszyny do szycia!

Mikołajki już w tym tygodniu. Pewnie nie możesz się już doczekać prezentów. Ja nie mogę, bo te duże z pompą i te małe, zupełnie symboliczne zawsze cieszą. No właśnie, a czy skarpety na podarunki masz już gotowe? Nie? To gdzie Mikołaj ma zostawić dla Ciebie niespodziankę? Czas najwyższy uszyć przyzwoite świąteczne skarpety. U nas weekend obfitował w takie właśnie przygotowania do świąt. Było trochę kulinarnie i trochę rękodzielniczo. Zobaczcie wpis z instrukcją DIY uszycia elfickich świątecznych skarpet na prezenty – bez użycia maszyny do szycia.

instrukcja DIY uszycia wyjątkowych elfickich skarpet na prezenty

Do uszycia skarpet potrzebne Ci będą:

  • blok rysunkowy lub inny kawałek papieru,
  • ołówek lub kredka,
  • ostre nożyczki,
  • kreda lub flamaster,
  • materiał (u mnie dwa kolory: szary i czerwony z motywem płatków śniegu),
  • igły krawieckie, spinacze lub inne cosiki do przytrzymywania materiału,
  • igła i nici (ja użyłam jasnoszarych nici),
  • ozdoby (u siebie wykorzystałam kolorowe bawełniane sznureczki o średnicy 5 mm, z których zrobiłam warkoczyki oraz różne guziki z świątecznymi motywami).

Krok 1. Przygotuj szablon skarpety.

Swoją skarpetę narysowałam „na oko” na sporym kawałku papieru. Pamiętaj, że szablon musi być większy niż skarpetka, którą chcesz uszyć, dlatego najlepiej do planowanych wymiarów dodaj około 1 cm marginesu z każdej strony.

szablon skarpety na prezenty

Krok 2. Wytnij szablon, odrysuj go na materiale i wytnij kształty z materiału.

Szablon z papieru oczywiście trzeba wyciąć, a następnie odrysować kształt na lewej stronie materiału. Pamiętaj, aby przy odrysowywaniu dwóch stron skarpetki szablon odwrócić. Inaczej wyjdą Ci dwie lewe lub dwie prawe strony, a zakładam, że chcesz żeby skarpetka miała wzór z obu stron 🙂

Teraz ostrymi nożyczkami wytnij odrysowane kształty.

Jeśli chodzi o rodzaj materiału, to ja wybrałam popularną dresówkę (skład: bawełna 92%, 8% elastan, gramatura: 240 g/m²). Na trzy skarpety zużyłam około 1,5 metra bieżącego materiału.

Dodatkowo z materiałów wycięłam prostokątne pasy na cholewki skarpetek.

Krok 3. Złóż ze sobą elementy skarpetek.

Dobrze jest wykonać ten krok, aby jeszcze przed rozpoczęciem szycia ocenić jak wszystko ze sobą gra.

Ja złożyłam moje wycięte połówki skarpet z materiałem na cholewkę, spięłam wszystko spinaczami do materiału (takimi jak te używane w sklepach do spinania zapakowanych koszul) i dodałam ozdoby: guziczki i warkoczyk ze sznurków.

Ponieważ uznałam, że to co zaplanowałam wygląda świetnie, przeszłam do kolejnego kroku.

Krok 4. Złóż ze sobą obie strony skarpety i zszyj.

Wycięte kształty złóż w taki sposób, aby widoczna była lewa strona, a wzór na materiale znajdował się w środku.

wycięte strony szkarpetek

Zabierz się do szycia. Jeśli, tak jak ja, nie posiadasz maszyny do szycia, nie martw się, bo nie wszystko stracone. Co prawda zajmie Ci to nieco więcej czasu, ale da się to zrobić ręcznie. Wystarczy igła z nitką, kilka chwil wolnego czasu i odpowiedni ścieg. Ja wybrałam ścieg łańcuszkowy. Więcej o rodzajach ściegów poczytajcie np. tutaj.

Tak więc, szyj ściegiem łańcuszkowym, dosyć drobno, aby szew się później nie rozszedł. Pozostaw około 0,5 cm odstępu od krawędzi materiału. Zacznij zaszywać skarpetę od strony pięty poniżej cholewki i szyj aż do samego końca na górze po stronie palców. Jeśli materiał nie jest idealnie równo wycięty, nic się nie przejmuj. U mnie nie był idealny, a finalnie wyszło elegancko. Ważne jest, by linia szycia zachowała kształt skarpetki.

Krok 5. Dodaj cholewkę.

Ten moment był chyba najtrudniejszy. Trzeba tak ułożyć materiał na cholewkę, aby po zszyciu skarpety, z dwóch stron wyszła nam taka sama szerokość. Rozłóż więc na płasko górną część swojej skarpety. Chodzi o tę część, która z jednej strony jest jeszcze nie zszyta.

Materiał na cholewkę ułóż na rozłożonej skarpecie, tak by lewa strona materiału skarpety (ta bez wzoru) dotykała lewej strony materiału na cholewkę. Połowa szerokości tego prostokątnego paska powinna wystawać poza skarpetę, ponieważ wywiniemy ją na zewnątrz. Postrzępione lub nierówne brzegi materiału podwiń (tak jak na zdjęciu).

zawinięcie postrzępionych brzegów cholewki

Teraz w kilku miejscach roboczo zszyj ze sobą materiały, żeby się nie przemieszczały. Złóż skarpetkę z powrotem do szycia i tym samym ściegiem łańcuszkowym zszyj materiały cholewki i skarpety, tak jak na zdjęciu.

zszywanie cholewki - ścieg łańcuszkowy

Nadmiar materiału z cholewki śmiało odetnij.

Krok 6. Dodaj ozdoby.

Skarpeta jest już prawie gotowa. Teraz wywiń ją na właściwą stronę. Jeśli nie układa się za dobrze, możesz ją wyprasować.

Doszyj wybrane przez siebie ozdoby. Swój warkoczyk ze sznureczków i guziki przyszyłam do cholewki – tak jak na zdjęciach.

Gotowe! Ciesz się z wykonanej pracy, wspaniałego efektu, oczekuj pochwał, komplementów i prezentów 🙂

UWAGA teraz najważniejszy krok!

Krok 7. Powieś skarpetę w takim miejscu, by Mikołaj nie mógł jej nie zauważyć.

U mnie będzie wisiała na lodówce 😀

A poniżej możesz zobaczyć jak prezentują się moje skarpetki wypełnione słodkimi prezentami.

świąteczne skarpety na prezenty

jak zrobić skarpety na prezenty

świąteczne skarpety na prezenty

mikołajowe skarpety na prezenty

PS Swój materiał oraz ozdoby zakupiłam w sklepie dresowka.pl

Mikołajkowe pozdrowienia!

K.