Tablica manipulacyjna – najlepsza zabawka dla dziecka

Jeśli jesteś rodzicem, ciocią, wujkiem, chrzestną, chrzestnym lub dziadkiem na pewno przy każdej prezentowej okazji zachodzisz w głowę: co podarować dziecku? Kolejna lalka, samochodzik czy maskotka nie wchodzą już w grę. Jeśli chcesz podarować coś, czym dziecko zainteresuje się na dłużej, a przy okazji pomoże mu to w zdobywaniu nowych umiejętności, zachęcam Cię do rozważenia tablicy manipulacyjnej – najlepszej zabawki dla dziecka w wieku 1-3 latka.

Tablica manipulacyjna – co to takiego?

Tablica manipulacyjna to zabawka wpisująca się w metodologię Montessori, która polega na tym, żeby umożliwić dziecku poznawanie świata na własną rękę. Zabawka ma zachęcać do ćwiczenia motoryki i jednocześnie chronić przed nadmiarem bodźców zatem powinna być prosta, inspirująca do zabawy i dająca możliwość samodzielnego decydowania o tym, jak z niej korzystać.

W praktyce tablica to nic innego jak deska, do której przymocowane są różnego rodzaju przełączniki, suwaczki, klamerki, zamki, kłódki, rurki, sprzączki i inne skarby, które pozwalają dziecku na odkrywanie zależności między działaniem małych rączek i skutkiem, jakie to działanie powoduje np. przełączenie pstryczka skutkuje zapaleniem żaróweczki, przesunięcie zasuwki pozwala otworzyć małe drzwiczki itd.

Tablica manipulacyjna – kupić czy zrobić?

Mojego synka od wczesnego wieku interesowało kombinowanie przy suwaczkach, pokrętłach i pstryczkach dlatego bardzo szybko wpadliśmy na pomysł zorganizowania takiej tablicy, aby mały mógł w bezpieczny i kontrolowany sposób dawać upust swojej ciekawości. W pierwszej chwili chcieliśmy przygotować tablicę sami, ale mieszkając w bloku bez komórki pełnej zameczków, kłódek i zamków trudno było nam się do tego zabrać.

Przeszukałam internet i okazało się, że znalezienie gotowej tablicy to nie jest proste zadanie, a jej zakup to całkiem spory wydatek. Dzisiaj z perspektywy czasu uważam, że warto go jednak ponieść. Estetyka wykonania, kolorystyka i różnorodność elementów są wtedy (że tak to ujmę) pewne 🙂 Przy okazji od tamtego czasu na rynku pojawiły się już marki oferujące śliczne tablice, ale o tym później 🙂

Ostatecznie z pomocą przyszedł nam dziadek złota rączka, który zmontował dla małego tablicę. Syn był zachwycony i zabawa przy tablicy potrafiła pochłonąć go na dłuższą chwilę – co w naszym przypadku nie jest wcale takie proste.

Tablica wady i zalety

Zalety:

 • Ćwiczy zdolności manualne i małą motorykę
 • Rozwija zdolności psychomotoryczne
 • Pobudza kreatywność i wyobraźnię
 • Uczy działania rzeczy
 • Uczy cierpliwości i dążenia do celu
 • Uczy występowania zależności między elementami i czynnościami

Wady:

 • Spory wydatek.
 • Zajmuje dużo miejsca.
 • Kiedy dziecko opanuje już wszystkie czynności, tablica przestaje być atrakcyjna.

Polscy producenci tablic

Woobiboo

Woobiboo to pracownia drewnianych zabawek, która tworzy piękne i jedyne w swoim rodzaju tablice edukacyjne. Zabawki wykonane są z materiałów bezpiecznych dla dzieci, a przy okazji zachwycają stylem i kolorystyką.

W sklepie online mamy do wyboru zarówno mniejsze tablice w cenie około 100 zł, jak i większe, któych cena sięga nawet 700 zł.

źródło zdjęć >> Woobiboo.pl


Foxy Family

Tablice Foxy Family to rodzinna firma produkująca piękne i wyjątkowe w formie tablice manipulacyjne. Jak mówi producent, dobór kolorów, liczba oraz wybór elementów zostały przetestowane przez rodzinne grono, tak aby było ciekawe, ale nie rozpraszało, intrygowało, ale nie było zbyt skomplikowane.

Firma dba o staranny dobór płyt, obłe kształty poszczególnych części, a także korzysta z farb najwyższej jakości, które posiadają rekomendację Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

W ofercie znajdują się tablice różnej wielkości, o wymiarach 40×30 cm, 60×40 cm, 80×60 oraz w kilku wariantach kolorystycznych, w cenach od 150 do 350 zł.

źródło zdjęć >> FoxyFamily


Pastellove

Pastellove to niewielka rodzinna pracownia, której założycielką jest Monika Kowalczyk. W pracowni powstają głównie tablice manipulacyjne. Wszystkie prace tworzone są według własnego projektu i w oparciu o autorskie techniki.

Jak pisze Pani Monika, tablice manipulacyjne Pastellove jako jedyne w Polsce posiadają następujące certyfikaty poświadczające ich bezpieczeństwo i jakość:

 • Certyfikat „Produkt Przyjazny Dziecku” („Bezpieczne Dziecko”)
 • Certyfikat Rękodzieła,
 • Certyfikat Zgodności z normami zharmonizowanymi dot. bezpieczeństwa zabawek PN-EN 71-1 i PN-EN 71-2

Ceny różnicują się od 130 do prawie 400 zł za tablicę.

źródło zdjęć >> Pastellove


Abam

Twórcami marki Abam są Ania i Ola, które po nieudanych poszukiwaniach gotowych, niewielkich i ładnych tablic manipulacyjnych postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce i stworzyć produkt szyty pod oczekiwania dzieci i rodziców.

Tablice wykonywane są własnoręcznie, w myśl założeń pedagogiki montessoriańskiej, dokładając starań, aby zaspokoiły zarówno zainteresowanie maluchów, jak i estetyczne potrzeby rodziców. Zabawki oprócz zamontowanych elementów manipulacyjnych charakteryzują się ciekawymi kształtami. Wymiary tablic to mniej więcej 40×30 cm i 1 cm grubości płyty.

Ceny tablic są bardzo przyzwoite bo wahają się od 85 do 150 zł w zależności od wybranego kształtu.

źródło zdjęć >> Abam.com.pl


Mam nadzieję, że po przeczytaniu wpisu, wiesz już, jaki prezent podarujesz najbliższemy dziecku z okazji urodzin, imienin lub Dnia Dziecka! Liczę na to, że wiesz także, czy tablicę manipulacyjną wykonasz samodzielnie, czy skorzystasz z oferty, np. którejś z powyżych polskich marek!

Pozdrawiam i życzę wiele radości z obdarowywania!
K.