Urządzanie pokoju dziecka

Wpis ten dedykuję rodzicom szukającym inspiracji do samodzielnego urządzenia pokoju swojego maluszka. Długo zastanawiałam się czy napisać kilka słów o urządzaniu pokoju dziecka, bo na internetowym rynku jest cała masa podobnych artykułów. Stwierdziłam jednak, że inspiracji nigdy nie za wiele i jeśli przyszłym rodzicom moje doświadczenia mogą w jakiś sposób pomóc, to czemu nie.

Kiedy już w moim mieszkaniu niewiele było rzeczy do zaprojektowania i urządzenia, z niecierpliwością czekałam na moment, w którym będę mogła urządzić ostatni pokój. Pokój przeznaczony dla nowego małego lokatora. Wielkich innowacji w tym temacie nie wymyśliłam, ponieważ pokoik niemowlęcia musi spełniać określone funkcje i nie ma tu wielkiego pola do ekstrawagancji. Chciałam jednak, żeby pokoik był przyjazny, spójny i estetycznie urządzony. Kto wie, może za parę lat, z większym już dzieckiem, będę mogła bardziej poszaleć 😉

Zaczynając rozmyślania nad projektem postawiłam sobie kilka założeń:

  • funkcjonalność i bezpieczeństwo pokoju jest priorytetem. W pomieszczeniu wszystko powinno być rozmieszczone w taki sposób, by ułatwiać zajmowanie się dzieckiem i jednocześnie umożliwiać swobodne, bezpieczne przejście.
  • kolory pokoju pozostaną stonowane, bez krzykliwych kolorów i wyraźnych wzorów, które dla noworodków i niemowlaków nie są wskazane. Mogą bowiem powodować niepokój i zbytnio rozpraszać uwagę malca.
  • unikamy schematycznego myślenia, że pokój chłopca jest cały skąpany w błękitach, a dziewczynki w odcieniach różu.
  • wyposażenie dodatki powinny być w uniwersalne, tak aby w późniejszym czasie można było bez problemu dostosować pomieszczenie do preferencji, upodobań i potrzeb większego już dziecka.
  • część dodatków zostanie wykonana samodzielnie i w ten sposób nadać pokoikowi niepowtarzalności.

Kolory w pokoju niemowlaka

Już podczas wykańczania naszego mieszkania, jeden z pokoi został przeznaczony dla naszego przyszłego potomka. Wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy nawet, czy będzie to chłopiec czy dziewczynka. Postawiłam więc na jasne, uniwersalne i pastelowe barwy. Tak, by pokoik był jasny i sprawiał wrażenie przestronniejszego. Zdecydowaliśmy się na farby Beckers. Do pomalowania krótszych ścian pokoju użyliśmy kolory Vanilla Cream, a do dłuższych nieco ciemniejszego koloru Cotton Candy. Taki zabieg sprawił, że jaśniejszy kolor optycznie powiększa krótsze ściany, a ciemniejszy wizualnie zmniejsza dłuższe ściany. Pokój nie wydaje się już prostokątny i długi, a bardziej kwadratowy.

Do osłonięcia okien wykorzystaliśmy rolety rzymskie o średniej przezierności, także w uniwersalnym kremowym kolorze.

Kiedy już mogliśmy zacząć na serio myśleć o urządzaniu pokoju pozostało nam już tylko wybranie kolorów uzupełniających. To znaczy takich, którymi będziemy się kierować przy wyborze mebli i dodatków. Podążając za trendami oraz oczywiście za własnym gustem jako barwy uzupełniające wybrałam: biały, jasny żółty, granat i odcienie szarości. Finalnie paleta kolorów przedstawiała się następująco.

Plakatuffka urządzanie pokoju dziecka paleta barw

W stworzeniu takiej palety kolorów pomogła mi canva.com i ich szkoła designu (część dotycząca kolorów).

Z początku nie nastawiałam się na wybranie motywu przewodniego pokoju, jak np. sowy, motywy marynarskie, kosmiczne, czy samochodowe. Takiego wybory dokona nasza pociecha, kiedy już przyjdzie odpowiednia chwila. Teraz postawiliśmy raczej na różnorodność, choć w praktyce takim mini motywem zostały gwiazdki.

Lista zakupów – wyposażenie pokoju dziecka

Kolejnym krokiem było stworzenie listy dodatków koniecznych i mile widzianych w pokoju dziecka. Na tej liście znalazły się głównie wybrane przez nas meble i kilka dodatków (poniżej znajdziecie listę z naszymi wyborami).

Meble:

  • łóżeczko 70×140 z możliwością zdjęcia boku i stworzenia tapczanika dla większego dziecka (Pinio Basic);
  • szafa dwudrzwiowa (Pinio Moon);
  • komoda trzyszufladowa z przewijakiem (Pinio Moon);
  • regalik na zabawki (IKEA Kallax);
  • fotel/krzesło do karmienia (Pearl z Agata Meble)
  • stolik pomocniczy (RAGABA UFO).

Dodatki:

Jak zaplanować przestrzeń w pokoju malucha?

Kiedy już wiedziałam czego chcę, postanowiłam sprawdzić, czy to wszystko zmieści się w naszym pokoiku. Do tego potrzebny był projekt/wizualizacja. Wbrew pozorom, to jak rozmieścimy meble w pokoju naszej pociechy jest bardzo ważne i z pewnością będzie miało wpływ na bezpieczeństwo i łatwość opieki nad dzieckiem. Swój projekt wykonałam w programie PRO100, wykorzystując dostępne tam elementy wystroju wnętrza, skupiając się bardziej na ich wymiarach, niż na zgodności z faktycznym wyglądem mebli i dodatków.

Podobny projekt możesz wykonać samodzielnie przy użyciu popularnego PowerPointa, a także zwykłej kartki i długopisu. Tutaj efekty mogą być równie zadowalające co na profesjonalnej wizualizacji.

To czego potrzebujesz, by zacząć projektować to:

  • dokładne wymiary pomieszczenia;
  • rozmieszczenie włączników światła i gniazdek elektrycznych (nie chcesz przecież przez przypadek zastawić sobie kontaktów szafą lub komodą :));
  • wymiary mebli i dodatków, które chcesz umieścić w pokoju.

Jeśli masz do dyspozycji program wnętrzarski, po prostu przenosisz wymiary do aplikacji.

Efekt projektowania i planowania

Jeśli masz do dyspozycji mniej zaawansowane narzędzia, wystarczy przyjąć sobie odpowiednią skalę (np. 1:10, czyli 1 centymetr na obrazku to 10 centymetrów rzeczywistego wymiaru) i rysować.

W moim przypadku pokusiłam się o wykonanie projektu w PRO100 i w PowerPoincie. Jak oceniacie efekty?

Dodatki z sercem, czyli handmade

Kolejnym etapem prac było własnoręczne przygotowanie dodatków, takich jak obrazki, girlanda, zdobienie lamp. Kilka zdjęć z prac nad dodatkami możecie zobaczyć poniżej.

Zanim do pokoju przyjechały meble i dodatki na jednej ze ścian – zgodnie z projektem powyżej wykonaliśmy gwiazdki. Posłużył nam do tego szablon firmy Stencils. O malowaniu przy użyciu szablonu opowiedziałam we wpisie Szablon malarski, czyli kreatywne podejście do ozdabiania ścian.

Tymczasem, udanego urządzania!

K.