plakatuffka wykończ mieszkanie

Weź i je wykończ, to swoje mieszkanie!

Jeśli aktualnie planujesz wykończenie mieszkania lub dopiero zamierzasz poczynić inwestycję życia i zastanawiasz się czy dasz radę urządzić swoją przestrzeń samodzielnie, ten wpis może pomóc rozwiać Twoje wątpliwości, a przynajmiej ich część 😉

Swoje M można z powodzeniem wykończyć według własnego uznania, a nawet zupełnie samodzielnie. Nie mówię tu o gładzeniu ścian czy przerabianiu instalacji elektrycznej. Przy tych pracach lepiej i bezpieczniej poprosić o pomoc fachowca. Najważniejsze to wyjść z założenia, że mieszkanie jest dla Ciebie, a nie na pokaz dla innych. Przede wszystkim musi się podobać Tobie i odpowiadać na Twoje potrzeby.

Od czego zacząć?

Zacznij od końca. Zastanów się, gdzie w Twoim nowym domu znajdzie się kuchnia, łazienka oraz pokój/pokoje dzienne i sypialne. Wejdź do mieszkania, jak gdyby było już gotowe.

Wskazówka: Dobrze jest na wstępie podzielić mieszkanie na strefy – dzienną i nocną. Przy małym metrażu może to stanowić wyzwanie. Większe mieszkania są zwykle zaprojektowane z zachowaniem tego podziału. Jeśli chcesz odwrócić o 180 stopni układ zaproponowany przez dewelopera, pamiętaj, by zachować podział stref.

Teraz pomyśl, czy w Twojej wyobraźni wszystkie ściany stoją tam gdzie teraz? Czy chcesz dokonywać takich zmian jak wyburzanie ścian? Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że czasem warto zaryzykować. Pamiętaj jednak – zmian możesz dokonywać tylko w obrębie ścianek działowych, nigdy nośnych.

Spokojnie rozplanuj punkty świetlne i sprawdź, gdzie może brakować gniazdek elektrycznych oraz włączników światła. Przy tej czynności oprzyj swoje plany na dostępnych standardach. Standardy rozmieszczenia liczby punktów świetlnych oraz kontaktów w pomieszczeniach są dostępne w Internecie np. tutaj.

Wskazówka: Dla pomieszczeń o wyższym standardzie wykończenia przyjmuje się większą liczbę punków elektrycznych. W pomieszczeniach o niższym standardzie liczba ta może być mniejsza.

Ten sam schemat wykonaj dla podłączeń hydraulicznych. Jest to o tyle ważne, że ewentualne przeróbki są konieczne na samym początku, a niektóre mogą w ogóle nie być możliwe. Warto się w tym rozeznać zawczasu.

Zanim dokonasz zmian budowlanych, elektrycznych i hydraulicznych musisz jeszcze wiedzieć, że dokonując przeróbek na własną rękę (bez wiedzy i zgody dewelopera) możesz stracić gwarancję na te elementy swojego mieszkania.

Przy tych pracach skorzystaj też z pomocy fachowców.

Jakie elementy wykończenia można wykonać samodzielnie?

Jest wiele elementów, które możesz zaprojektować samodzielnie i prac, które możesz wykonać bez potrzeby korzystania z usług eksperta. Zyskasz dzięki temu unikatowość wnętrz i przedmiotów, dopilnujesz wszystkich szczegółów, a niekiedy zachowasz w portfelu całkiem niemałą sumkę. Wcale nie chodzi tu o oszczędności aż do bólu. Tu chodzi o satysfakcję z własnej pracy, a przy tym o świetną zabawę i uczenie się nowych rzeczy. Finalnie, samodzielne projektowanie i własnoręczne wykonanie wcale nie musi oznaczać designerskiej katastrofy.

Ściany

To co możesz zrobić w tej kategorii to: wybór kolorów i malowanie. Te dwie kwestie trudno zepsuć, a nawet jeśli zdarzy się pomyłka, to można ją szybko naprawić 😉

Więcej o malowaniu poczytasz tutaj.

Podłogi

W kategorii podłóg popisać się możesz, jeżeli zdecydujesz się na tzw. podłogę pływającą (panele laminowane lub drewniane jak np. deska barlinecka). Z tym zadaniem na pewno dasz sobie radę. Układanie terakoty i praca z parkietami to już wyższa szkoła jazdy… ale dla chcącego… wszyscy wiemy co 🙂

O podłogach pływających napisaliśmy trochę więcej tutaj.

Meble

Nigdy nie możesz znaleźć tego, czego szukasz? Wymiary mebli z katalogów Ci nie odpowiadają? A może nie chcesz płacić ciężko zarobionych pieniędzy na wykonanie projektu kuchni, szczególnie jeśli jeszcze nie wiesz jeszcze co Ci się podoba? Najtrudniejsza praca to znalezienie dobrego stolarza. Kiedy już go znajdziesz, pozostanie Ci tylko czerpać inspiracje, projektować i zamawiać 🙂

Jak sobie pomóc?

Dożyliśmy czasów kiedy większość konsumentów przed podjęciem decyzji o zakupie chce zobaczyć przynajmniej wizualizację efektu. Do wszystkiego potrzebna jest wizualizacja. W pracy, w domu, w sklepie, wszędzie. Być może nauczyła nas tego rozwijająca się matka gospodarka i szerokie spektrum wszelakiego wyboru. Być może pomogła jej w tym siostra technologia, która w procesie ewolucji kompletnie pozbawia nas wyobraźni. Niemniej jednak dożyliśmy też czasów, w których producenci zrozumieli, że tego nie da się wyleczyć i zaoferowali nam wszechmądre kreatory. Każdy szanujący się producent np. farb, ma na swojej stronie planner kolorów z paletą własnych barw (zwykle takich samych jak konkurencja, czasem tylko bardziej głupkowato nazwanych).

Internet jest pełny darmowych programów do projektowania i aranżacji wnętrz. W takim programie możesz z powodzeniem zaprojektować swoje szafy wnękowe, sprawdzić, jaka konfiguracja szafek kuchennych „wejdzie” do Twojego mieszkania, a nawet zaplanować wygląd całego wnętrza domu.

Listę plannerów, kreatorów i innych wizualizerów znajdziesz poniżej.

Planowanie kolorów ścian

Kompleksowe projektowanie wnętrz

Programy płatne:

  • CAD Decor – często używany (w różnych odmianach) przez rodzimych architektów wnętrz
  • PRO100 – tego z kolei używają dość często stolarze do projektowania mebli
  • SketchUp – dostępny jest również w darmowej, limitowanej wersji
  • … oraz masa programów dla profesjonalistów jak np. Archicad, AutoCAD, 3DsMAX itd.

Programy bezpłatne:

To jak? Masz już kilka pomysłów na swoje nowe M? Do dzieła!

K.