kolekcja umberto panini

Kolekcja Umberto Panini, czyli muzeum Maserati

Po Museo Enzo Ferrari i Museo Ferrari Maranello, kolejnym (i wcale nie ostatnim!) ciekawym punktem na mapie tzw. Motor Valley jest kolekcja Umberto Panini, czyli jedyne muzeum Maserati. Co ciekawe (co zresztą wskazuje nazwa), ekspozycja nie należy do Maserati (czyli do koncernu Fiat), lecz znajduje się w rękach sławnej rodziny Panini (twórców jednego z czołowych przedsiębiorstw sprzedających naklejki, karty, komiksy i czasopisma). Co jest jeszcze ciekawsze, kolekcję pojazdów można podziwiać w budynku, który stoi w obrębie dużego gospodarstwa rolnego – Hombre, które założył Umberto Panini, a które jest siedzibą jednego z największych producentów oryginalnego parmezanu (tzw. Parmigiano Reggiano DOP). Jak obecna motoryzacyjna kolekcja Umberto Panini znalazła się w jego rękach i czemu nie umieszczono jej obok fabryki w Modenie? Tę bardzo ciekawą historię, podobnie jak historię samej marki Maserati 😉 można poznać min. na oficjalnej stronie muzeum, do czego serdecznie zachęcam.

Ale po kolei… jak my w ogóle trafiliśmy w to miejsce? Parę miesięcy przed wyjazdem do Włoch oglądaliśmy na jednym z brytyjskich kanałów TV reportaż o wyjątkowej kolekcji Paninich i tak własnie trafiło to do naszej świadomości. Tego punktu nie mogło więc zabraknąć na trasie naszej motoryzacyjnej wycieczki (o której pisaliśmy już wcześniej). Zwłaszcza, że gospodarstwo leży na przedmieściach Modeny (dokładniej w Cittanova di Modena), więc dosłownie rzut beretem od wcześniej wspomnianych miejsc związanych z marką Ferrari. Kolekcję Umberto odwiedziliśmy przy okazji, zbaczając troszkę z drogi prowadzącej nas z Modeny do Maranello. Warto było nadrobić te parę km, bez dwóch zdań!

Hombre

Gospodarstwo Hombre zaskoczyło nas. Jest ogromne! Setki krów produkujących hektolitry mleka dziennie, dość osobliwy zapaszek a, co ważniejsze dla fanów motoryzacji, jest tam jeszcze jedna bonusowa kolekcja – zabytkowe ciągniki rolnicze (Lamborghini też były ;)).

Collezione Umberto Panini

Na początku nie za bardzo wiedzieliśmy gdzie mamy się udać, ale jeden z pracowników (okazał się być Polakiem :)) szybko opowiedział nam co i jak. I tu kolejne miłe zaskoczenie, wstęp jest darmowy! Tak więc uzbrojeni w lustrzankę, weszliśmy do środka, a naszym oczom ukazały się przepiękne auta marki Maserati oraz inne ciekawe samochody, niemniej piękne zresztą. Auta z różnych roczników, sportowe, luksusowe, drogowe, torowe. Tipo61 „Birdcage”, Tipo63, Bora, Ghibli Coupe i inne, jednym słowem OBŁĘD! Popatrzcie sami:

Oprócz tego, na piętrze budynku na fanatyków motoryzacji czeka jeszcze mała niespodzianka, która przypadnie do gustu zwłaszcza fanom dwóch kółek. Umberto Panini zgromadził kilka ciekawych motocykli, od pierwszych motorowerów po bardziej współczesne maszyny. Do tego kilka ciekawostek – min. hardkorowa Lambretta do bicia rekordu prędkości, oldschoolowy mikrosamochód oraz concept car Maserati.

Podsumowując – kolekcja Umberto Panini to kawał historii motoryzacji, miejsce warte odwiedzenia. Gdyby ktoś chciał, to na miejscu można też kupić wyroby Hombre, a może nawet zwiedzić fabrykę parmezanu 😉 My ograniczyliśmy się do aut i byliśmy nimi zachwyceni, więc polecam!

D