Autostadt Wolfsburg

Wolfsburg, miasto ludzi VolksWagena

Wolfsburg to miasto zlokalizowane w Dolnej Saksonii, które nierozerwalnie wiąże się z marką Volkswagen (VW) i jej historią. Mieści się tam bowiem najstarsza fabryka VW, bardzo charakterystyczna w swej architekturze dzięki czterem wysokim kominom. Dojechać tam można (oczywiście) samochodem lub pociągiem. Dla miłośnika motoryzacji najciekawszym punktem wycieczki w te rejony Niemiec jest z pewnością Autostadt Wolfsburg.

Autostadt Wolfsburg

Produkcja samochodów osobowych trwa tam prawie nieprzerwanie (z wyłączeniem czasu II wojny światowej) od 1937 roku. Pierwszą rzeczą, jaką zrobili Brytyjczycy po wyzwoleniu Niemiec po wojnie, to ponowne uruchomienie fabryki.

Autostadt Wolfsburg

W 2000 roku w Wolfsburgu otwarte zostało Autostaft Wolfsburg — samochodowe miasteczko koncernu VW, będące bez wątpienia gratką dla fanów motoryzacji.

Obszar obiektu podzielony jest rzeką. Po jednej stronie znajduje się arena, a po drugiej Autostadt, czyli wspomniane miasteczko samochodowe funkcjonujące przy fabryce. Całość obiektu została zaprojektowana w przyjemnej konwencji ogromnego parku z wieloma alejkami i jeziorkami.

Charakterystycznym punktem miasteczka jest salon samochodowy z dwoma wieżami przeznaczonymi dla nowych samochodów. W wieżach znajduje się w pełni zmechanizowany parking automatyczny.

Każdy, kto decyduje się na zakup nowego auta z koncernu VW, może (za dodatkową opłatą) umówić się na odbiór swojego nowego pojazdu z jednej z wież. Jest to okazja do spędzenia nocy w znajdującym się tam ekskluzywnym hotelu Ritz Carlton. W ramach noclegu gościom przysługuje prawo do wycieczkowego przejazdu po starej fabryce zakładową kolejką. W tej właśnie fabryce produkowano ikonicznego już Golfa. Niestety w tej części nie można robić zdjęć, ale uwierzcie mi, ta przejażdżka robi to niesamowite wrażenie.

Autostadt Wolfsburg

W całym miasteczku każda spośród marek: Skoda, Audi, Seat, Bugatti, VW, Porsche, Lamborghini, należących do koncernu VW ma swój odrębny pawilon. W pawilonach można obejrzeć różne modele samochodów lub np. poznać skrawek wyjątkowej technologii. Ekspozycje zwykle zmieniają się w czasie.

Ostatni element miasteczka to muzeum motoryzacji. Nie jest to muzeum wyłącznie marki VW, a multibrandowe, poświęcone szeroko rozumianej motoryzacji. Największą część stanowią oczywiście modele niemieckiego koncernu.

Życie i praca w Wolfsburgu

Na koniec powiem jeszcze kilka słów o mieście i jego mieszkańcach. Na ulicach Wolfsburga korki tworzą się 3 razy dziennie. Dokładnie wtedy, kiedy następują zmiany w fabryce. Nie trzeba wspominać samochody, jakiej marki najczęściej w tym korku stoją.

Mieszkańcy miasta to z kolei głównie obecni pracownicy byli pracownicy lub przyszli pracownicy firmy oraz ich najbliżsi. Jeśli więc urodziłeś się w Wolfsburgu, to masz do wyboru prawdopodobnie dwie główne drogi życiowe: emigracja lub praca dla koncernu VW.

D & K