Książkowe nowości dla 4-5 latka: ważna lekcja o akceptacji odmienności i tolerancji dla różnorodności

Wiosna przyniosła nam wenę na poszukiwanie nowości do domowej biblioteki przedszkolaka. Oto co ciekawego zagościło w naszym domu. Przedstawiam książkowe nowości dla 4-5 latka, które uwrażliwiają najmłodszych, uczą tolerancji i pokazują ile dobrego może wyniknąć z różnorodności, jaka nas otacza.

Wędrówka

„Wędrówka” autorstwa Anny Onichimowskiej to historia wyprawy dwóch wieloletnich przyjaciół psa i kota, którzy pewnego dnia wyruszają z bezpiecznego domu w poszukiwaniu przygody. Motywacją do tego jest poczucie zastania, monotonii życia codziennego i potrzeba odmiany.

Ta książeczka uczy, ciekawi, bawi i z pewnością nie jest to lektura, która raz przeczytana zostanie dołożona na półkę.

Dwaj mali podróżnicy na swojej drodze spotykają inne postaci: słonia, konia, księżniczkę i marynarza, których zapraszają do wspólnej wędrówki i w coraz większym gronie ruszają stawić czoła nieznanemu. Ta książeczka łączy w sobie wspaniałe, kolorowe ilustracje i mądry życiowy przekaz. Idąc w świat z dwójką sympatycznych pupili, dzieci uczą się akceptacji dla odmienności, życiowej zaradności, troski o drugiego człowieka i mocy przyjaźni, która potrafi zmieniać nas na lepsze.

W Robaczkowe Wielki Pożar Łąki

„W Robaczkowe wielki pożar łąki” to lektura dla maluchów i przedszkolaków. Niezwykle barwne ilustracje, duży format, ekscytująca fabuła to cechy, które przyciągają maluchy i zachęcają do przeżycia wspólnej przygody. Dzieciaki podczas czytania poznają różnorodną społeczność robaczków z małego miasteczka, z nimi przeżywają chwile grozy podczas pożaru pobliskiej polany i spieszą na ratunek jej mieszkańcom. Po ugaszeniu ognia, robaczkowa społeczność nie pozostaje obojętna na krzywdę pogorzelców i zaprasza ich do siebie na czas odbudowy spalonych domów. Mali czytelnicy uczą się o tym, jak ważna jest solidarność i otwartość na pomoc innym. Ale czy to wszystko czego dowiadują się nasze dzieci?

Kiedy prawie wszystkie robaczki ocalone z pożaru znajdują już swoje tymczasowe lokum w Robaczkowe, okazuje się, że jedna rodzina pozostała bez dachu nad głową. To pająki, które z uwagi na swoją odmienność, nie zaznały gościnności i życzliwości. Reputację Robaczkowa ratują najmłodsi mieszkańcy – dzieci, które rodzinę Tygrzyków zapraszają do swojego przedszkola. Jest to początek nowej wspaniałej przyjaźni ponad różnicami i sztucznymi podziałami. Małe robaczki swoją postawą i zaufaniem pokazują swoim rodzicom (a także nam czytelnikom), że nie liczy się to jak wyglądamy, ale to jacy jesteśmy.

Na zawsze przyjaciele

Ostatnią na dzisiaj polecają z mojej strony dla najmlodszych jest książka „Na zawsze przyjaciele”. Historia rozkwitu wielkiej, z pozoru nie możliwej przyjaźni, między sówką i zającem, która łamie stereotypy i pokonuje bariery.

W wielkim drzewie mieszkają dwie rodziny zwierząt: sowy i zające. W pewnym momencie w obu domach pojawia się potomstwo, które nęcone ciekawością, wypytuje rodziców o to, kto żyje w ich sąsiedztwie, by w końcu doprowadzić do spotkania. Choć zwierzątka odnalazły w sobie bratnie dusze, to życie nocne sowy i dzienny żywot zająca znacząco utrudniają pielegnowanie przyjaźni, a maluchy wciąż za sobą tęsknią. Czy sąsiadom z wielkiego drzewa uda się pokonać przeciwności losu, by spotykać się i dzielić ze sobą swoje smutki, radości, pasje i zainteresowania? Zachęcam Was do poznania z Waszymi dziećmi tej dwójki maluchów, z pozoru zupełnie różnych, a jednak wewnętrznie bliźniaczych.

W tajemnicy powiem Wam, że od czasu zakupu opisanych wyżej nowości, dotarły do nas już dwie dostawy kolejnych czytelniczych niespodzianek. Mam nadzieję, że też okażą się godne polecenia i już wkrótce znajdę czas, by je Wam opisać.

Czytajcie dzieciom, dbajcie o różnorodność serwowanych im książek, bawcie się, śmiejecie i wzruszajcie razem. To czas, który inwestujecie w rozwój dzieci i budowanie wspólnej trwałej i silnej relacji.

K.