Wielcy odkrywcy, Wielcy wynalazcy, Wielcy naukowcy – dlaczego warto kupić te 3 książki

Wielcy ludzie – okładka jednej z książek tej serii przyciągnęła moją uwagę już jakiś czas temu, kiedy mijałam spacerem witrynę lokalnej księgarni. W pierwszym odruchu chciałam ją od razu kupić dla mojego przedszkolaka. Po szybkim sprawdzeniu opisu w internecie na pewien czas odłożyłam jednak ten zakup, myśląc, że to zbyt poważna lektura dla kilkulatka. Jakże się myliłam, przekonałam się na przełomie 2020 i 2021 roku.

Kiedy na ostatnie święta Bożego Narodzenia książka Wielcy Odkrywcy wreszcie trafiła w ręce syna, aż do dnia dzisiejszego, żadna inna nie stanowi dla niej konkurencji. W kolekcji mamy także Wielcy Wynalazcy i Wielcy Naukowcy, ale to ta pierwsza zdaje się jego ulubioną.

Co znajdziesz w środku?

Każda z książek autorstwa Marcina Jamkowskiego opisuje historie odkrywców, wynalazców lub naukowców, czyli osobistości, których wiedza i osiągnięcia przyczyniły się do postępu cywilizacyjnego, a niekiedy zmieniły bieg historii. Co ważne, treść to nie tylko suche fakty, bowiem każda historia zbudowana jest wokół życia, pochodzenia i przygód danego człowieka.

Dzięki fabule czytanie życiorysów to dla dzieci ciekawa przygoda, ale też ważna lekcja, która uczy, że niezależnie od tego, kim jesteś, skąd pochodzisz i w jakich czasach żyjesz, możesz osiągnąć bardzo wiele. To jednak nie koniec, bo historie tych sław nie kończą się na opisie ich osiągnięć. Idą o krok dalej, by pokazać, jak ważna w życiu jest nie tylko wiedza naukowa, ale też rozsądek, zaradność, przedsiębiorczość czy nawet zwykła zaradność. Niejeden wynalazca, czy naukowiec zaprzepaścił swój sukces, niejeden doświadczył biedy i upokorzenia. Talent to bowiem tylko pierwszy krok do sukcesu. Osiągnięcia i przełomy nigdy nie są gwarancją całkowitego osobistego szczęścia.

Seria Wielcy Ludzie – dlatego warto?

Nie przedłużając, poniżej znajduje się lista najważniejszych argumentów.

  • W serii książek znajdziemy opisy sławnych ludzi i ich osiągnięć z różnych okresów i stron świata, w tym także Polaków, o czym każdy powinien wiedzieć.
  • Książki te mogą być podstawą do poszerzania w miły i przystępny sposób wiedzy z wielu dziedzin.
  • Pozycje z tej serii to nie tylko wartościowa treść, ale też wspaniałe ilustracje.
  • Trzy książki to masa wiedzy przydatnej dzieciom przez kilka ładnych lat – dla przedszkolaka to będą niesamowite opowieści, a dla ucznia źródło wiedzy i pomoc naukowa.
  • To ciekawa lektura zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Nikt nie będzie się nudził, nawet czytając je kilkanaście razy.

Seria Wielcy Ludzie – dla kogo jest przeznaczona?

Z mojej perspektywy książki z serii Wielcy Ludzie to lektury odpowiednie już dla pięcio czy sześciolatka i mogą im służyć aż do wieku nastoletniego. Dzieci w zależności od wieku koncentrują się na zupełnie innych rzeczach i chłoną to, co jest dla nich w danym czasie najbardziej przystępne czy atrakcyjne. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie, nawet jeśli ważne fakty będą dla mniejszych dzieci tylko tłem opowiadania.

Młodsze dzieci potraktują zawarte w książkach historie jako niesamowite opowieści, które w naturalny sposób dadzą im pojęcie o istnieniu świata składającego się z wielu odległych krain, różnych kultur, dziedzin. Dadzą szansę zajrzenia do świata dawnych ludzi, który jest przecież zgoła inny od tego, który znamy. Jedna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę to fakt, że niektóre treści mogą najmłodszych zaniepokoić, jak np. temat opuszczenia rodziny, śmierci, czy wojny i użycia broni.

Starsze dzieci zapewne będą już zapewne w stanie zrozumieć podstawy leżące u podnóża odkryć czy wynalazków, zbudują świadomość istnienia wielu różnych dziedzin nauki: geografii, fizyki, matematyki, chemii itd.

Dla zupełnie dużych dzieci będzie to wiedza, którą z powodzeniem będą mogły wykorzystać, chociażby przy odrabianiu pracy domowej.

Miłej rodzinnej lektury!

K.