Co musisz zrobić zanim stworzysz projekt balkonu

Poprzedni wpis dotyczący aranżowania przestrzeni balkonowej zawierał zbiór linków z inspiracjami i pomysłami na zagospodarowanie balkonu w bloku. Dzisiaj chcę zwrócić Waszą uwagę na kilka ważnych aspektów, które warto przemyśleć i wziąć pod uwagę zanim zabierzecie się za swój pierwszy projekt balkonu.

Na co zwrócić uwagę przy aranżacji balkonu:

1. Przeznaczenie balkonu.

To niewątpliwie bardzo istotne, abyśmy odpowiedzieli sobie na pytanie: Do czego obecnie służy i do czego ma służyć w przyszłości nasz balkon? Od tego zależeć będzie to, w jaki sposób należy zaprojektować tę przestrzeń i jakie elementy muszą się tu znaleźć, by balkon należycie spełniał swoją funkcję.

W tej chwili do głowy przychodzą mi takie funkcje jak:

  • wypoczynkowa – najważniejsze są komfort i wygoda, a obowiązkowymi elementami będą meble (fotele, leżaki, hamak), tekstylia (koce i poduszki), parawany lub przegrody dla zachowania prywatności, przyjazne oświetlenie;

>> więcej inspiracji znajdziesz tutaj

  • rekreacyjna – miejsce do zabawy i aktywności fizycznej wymagać będzie naturalnie umieszczenia na balkonie niezbędnych sprzętów np. worka treningowego czy rowerka, ale także zbadania o możliwość jego bezpiecznego użytkowania;
  • miejsce do przechowywania – w tym wypadku najważniejszymi będą skrzynie, szafy, regały i ich estetyczne wkomponowanie w przestrzeń balkonową;

>> więcej inspiracji znajdziesz tutaj

  • mini ogród – w tym przypadku chcemy aby nasz balkon zapełnił się soczystą zielenią i kolorowymi kwiatami, więc ważne będzie odpowiednie rozplanowanie donic, regałów, półek i najważniejsze – wybór właściwych roślin oraz stworzenie miejsca do przechowywania narzędzi i nawozów;

>> więcej inspiracji znajdziesz tutaj

  • miejsce pracy – w tym momencie mam na myśli pracę umysłową, a więc należałoby zadbać o to, by na balkonie znalazł się stolik, wygodne siedzisko, łatwy dostęp do energii elektrycznej oraz odpowiedni poziom naświetlenia, czyli dodatkowe źródła światła sztucznego i/lub ograniczenie nadmiernej intensywności światła słonecznego;

>> więcej inspiracji znajdziesz tutaj

  • inne, jak np: miejsce do spożywania posiłków, suszenia prania.

Balkon może oczywiście pełnić kilka z wyżej wymienionych funkcji (a nie jest to lista zamknięta). Im więcej różnych rzeczy mamy zamiar tam robić, tym trudniej będzie nam stworzyć dobry projekt balkonu, ale nawet na bardzo ograniczonej powierzchni można zrobić bardzo wiele. Od tego, jakie będzie przeznaczenie balkonu zależeć będzie sposób aranżacji przestrzeni, dobór mebli, oświetlenia, rozkład i zapełnienie miejsca, dlatego zdefiniowanie funkcji jest sprawą kluczową i od tego należy zacząć.

2. Bezpieczeństwo.

Szczególnie ważne, jeśli mamy w domu małe dziecko, ale powinno być priorytetem zawsze, również dla dorosłych. Należy więc zbadać o odpowiednie zabezpieczenie: balustrad, ostrych kantów, elementów podwieszanych (donice, huśtawki) i ruchomych (dywaniki, maty), źródeł światła (podłączenia prądu, świece i lampiony).

3. Wygoda i funkcjonalność.

Bez sensu byłoby tworzenie balkonu tylko po to, aby ładnie wyglądał. Moim zdaniem sam wygląd jest na drugim miejscu. Na pierwszym jest (przynajmniej u mnie) wygoda korzystania z niego. Tak więc projektując miejmy na względzie, żeby krzesła i fotele były wygodne, wystarczająco głębokie i wysokie, aby łatwo było nam z nich korzystać – siadać i wstawać, aby pozostawić wystarczająco dużo miejsca do poruszania się i zapewnić swobodny dostęp do wszystkich miejsc bez zrzucania doniczek, obijania się o meble i przeciskanie się do wejścia.

4. Łatwość sprzątania.

To punkt, o którym często zapominamy, a który sam o sobie przypomina wtedy, kiedy już jest za późno na zmiany 😉 Zatem – nie zapominajmy! Elementy takie jak meble i skrzynie powinny być ruchome, czyli w razie potrzeby można je przesunąć i pod nimi sprzątnąć, podłogi powinny posiadać możliwość demontażu, a elementy montowane na stałe powinny być umieszczone w taki sposób, aby w miarę możliwości nie dostawał się pod nie bród.

5. Trwałość elementów i odporność na warunki atmosferyczne.

Punkt wymieniony jako ostatni, ale wcale nie najmniej ważny. W naszym klimacie pogoda bywa zmienna, latem często występują burze, silne wiatry i ulewy, ale też dni bardzo upalne i słoneczne. Nie sposób zapomnieć o jesieni i zimie, kiedy temperatury spadają poniżej zera. Jeśli nie chcemy co sezon wymieniać mebli, podłogi i kupować nowych poduszek oraz roślin, trzeba wybrać produkty dobrej jakości, przeznaczone do użytku zewnętrznego, a także zadbać o odpowiednią impregnację drewna i tekstyliów oraz zabezpieczenie roślin.

Mam nadzieję, że powyższa lista aspektów, na które warto zwrócić uwagę przed rozpoczęciem projektowania balkonu okaże się dla Was pomocna i dzięki niej stworzycie nie tylko piękne, ale także funkcjonalne balkony. Ja pierwszy krok na drodze do wymarzonego balkonu mam już za sobą. Wiem jaka będzie jego funkcja, jakie elementy się na nim znajdą oraz w jaki sposób zadbam o bezpieczeństwo, wygodę i trwałość. Już niebawem na blogu ukaże się metamorfoza mojego mini tarasu, zatem śledźcie nowe wpisy i sami oceńcie jak wyszło.

Pozdrawiam,

K