Mój syn uwielbia jeść minichałki, szczególnie na drugie śniadanie, a ja ubolewam nad tym, ile cukru i spulchniaczy zawierają kupne bułeczki. Postanowiłam sobie ulżyć w cierpieniu i upiekliśmy razem domowe śniadaniowe minichałki bez cukru z kruszynami. Są ciemniejsze i nieco cięższe od tych sklepowych, ponieważ zrobiłam je z mieszanki mąki pszennej i wielozbożowej pełnoziarnistej. Dodatkowo zamiast cukru użyłam ksylitolu, przez co są może odrobinę zdrowsze, a nadal słodkie.
Składniki na 5-6 sporych bułek:
- 500 g mąki pszennej i wielozbożowej;
- 7 g suchych drożdży;
- 4 łyżki ksylitolu;
- 300 ml mleka;
- 1 jajko;
- 75 g rozpuszczonego masła;
- 1/2 łyżeczki soli.
Dodatkowo:
- 1/2 szklanki mąki;
- 20 g zimnego masła;
- 3 łyżki ksylitolu;
- 2 łyżki mleka;
Sposób wykonania:
1. Mleko podgrzej, aby było ciepłe, ale nie wrzące, dodaj cukier i drożdże, a następnie zamieszaj i odstaw na kilka minut.
2. Mąki przesiej przez sitko, dodaj sól, jajko oraz mleko z drożdżami. Wszystkie składniki wymieszaj i zacznij zagniatać. W trakcie zagniatania stopniowo dodawaj płynne masło.
3. Zagnieć składniki na elastyczne gładkie ciasto, umieść w misce, przykryj i odstaw na 1 godzinę lub dłużej w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
4. W tym czasie w miseczce przygotuj kruszyny. Mąkę, wymieszaj z cukrem, dodaj masło i widelcem lub palcami rozetrzyj wszystko tak, aby powstały kruszyny.
5. Wyrośnięte ciasto podziel na 5-6 części. Każdy z oddzielonych kawałków podziel na kolejne 3 części, z których uformuj ruloniki. Z wałeczków zapleć małe warkoczyki. Końce zawiń pod spód.
6. Odstaw przygotowane do pieczenia bułeczki na 15 minut do napuszenia. Przed pieczeniem minichałki posmaruj jeszcze mlekiem i posyp kruszynami.
7. Śniadaniowe minichałki piecz 20-25 minut w temperaturze 180 stopni.
Cześć minichałek zawinęłam jak drożdżówki z przepisu na Mojewypieki.com
Śniadaniowe minichałki bez cukru najlepiej smakują jeszcze ciepłe (ale nie gorące), posmarowane zimnym masłem i popijane mlekiem.
Smacznego!
K.
You must be logged in to post a comment.