Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa? Pomocne książeczki

Kto posiada więcej niż jedno dziecko lub planuje powiększenie rodziny o kolejnego malucha, ten wie, że dla jedynaka pojawienie się drugiego dziecka może nie być takie proste i naturalne jakby się nam dorosłym wydawało.

Ktoś kiedyś powiedział mi, że kiedy w domu pojawia się drugie dziecko to nasza starsza pociecha czuje się tak, jak gdyby mąż przyprowadził do domu młodszą kobietę i oznajmił żonie, że odtąd ta druga będzie z nimi mieszkać, zajmie część ich sypialni i np. będzie korzystać z kosmetyków żony. Fajnie, nieprawdaż?

Choć sama z siebie chciałam przygotować mojego starszego syna na tę niemałą w naszym życiu zmianę, to po tej opowieści uznałam, że nie tylko chcę, ale wręcz muszę zrobić wszystko, by zredukować stres, który tak czy inaczej się pojawi. Teraz z perspektywy czasu mogę śmiało powiedzieć, że odnieśliśmy sukces.

Poniżej znajdziecie kilka pomocnych książeczek dla dzieci.

Książeczki, które pomagają przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa.

Tosia czeka na braciszka

„Tosia czeka na braciszka” to pięknie wydana książeczka, z ładnymi i wymownymi ilustracjami. Nie zawiera dużo treści i moim zdaniem wymaga od rodzica uzupełnienia jej wspólną rozmową na temat tego, co przeżywa Tosia. A trzeba powiedzieć, że towarzyszy jej cały wachlarz emocji. Jest już dużą dziewczynką i przez bardzo długi czas miała rodziców tylko dla siebie. Choć z jednej strony nie może się doczekać pojawienia się braciszka, to z drugiej strony targają nią strach, niepokój, niepewność.

Co gorsza sytuacja nie zmienia się na lepsze wraz z przybyciem mamy i brata do domu. Mama wciąż nie ma dla niej czasu, a dziewczynka czuje, że jej pozycja jest zagrożona.

Na szczęście z czasem dzięki wsparciu rodziców przekonuje się, że nadal jest ważną dla nich osobą, a jej pomoc przy braciszku jest nieoceniona.

„Tosia czeka na braciszka” to wspaniała książeczka, która pomoże nie tylko Waszym dzieciom, ale i Wam. Podpowie, jakie kroki powinniście wykonać, by ułatwić starszakom odnalezienie się w nowej sytuacji, jak np. wspólne przygotowanie wyprawki, czy angażowanie w pomoc przy maluszku.

Kocia Kocia ma braciszka Nunusia

„Kocia Kocia ma braciszka Nunusia” to ksiazeczka o tym, co zmienia się w domu w momencie pojawienia się w domu rodzeństwa.

Dzieci kochają Kicie Kocię, dorośli niekoniecznie. Niewątpliwie Kicia ma na dzieci dobry, niekiedy nawet zbawienny wpływ. Z Kicią maluchy zdobywają nowe umiejętności, uczą się pokonywać strach, zawierać znajomości i odpowiednio się zachowywać. W serii o Kici Koci nie mogło zatem zabraknąć książeczki o pojawieniu się rodzeństwa.

Nadchodzi dzień, w którym kotka Kicia poznaje swojego braciszka. Zanim to jednak nastąpi, przygotowuje z babcią dom. Po powrocie mamy i brata Nunusia, Kicia obserwuje szereg zmian, które nastąpiły w jej domu i nie zawsze jej się te zmiany podobają. Doświadcza też różnych, niekiedy skrajnych emocji. Z pomocą rodziców Kicia uczy się jak radzić sobie z własnymi uczuciami i być troskliwą starszą siostrą.

Tupcio chrupcio. Mam rodzeństwo

„Tupcio Chrupcio. Mam rodzeństwo” to opowiastka o sile miłości między rodzeństwem niezależnej od płci dzieci.

Tupcio to mała niesforna myszka. Często psoci i narzeka. Pewnego dnia odkrywa, że w przeciwieństwie do niego większość jego przyjaciół posiada rodzeństwo. Ponieważ jego rodzice są wciąż zajęci, a on nie ma się z kim bawić, Tupcio zapragnął mieć brata. Na wieść o tym, że mama spodziewa się dziecka, myszka nie posiadała się z radości lecz jego rozczarowanie nie miało granic, gdy na świat zamiast chłopca przyszła dziewczynka. W dodatku zagarnęła uwagę wszystkich jego bliskich.

Sytuacja była nieciekawa, aż do czasu, kiedy siostrzyczka Tupcia znalazła się w wielkim niebezpieczeństwie. Tupcio poczuł, jak bardzo kocha malutką i pospieszył jej z pomocą. Tego dnia Chrupcio zrozumiał, że płeć nie ma znaczenia, został bohaterem swojej siostrzyczki i stwierdził, że z nią również będzie mógł się świetnie bawić.

Pucio umie opowiadać

„Pucio umie opowiadać” to ostatnia (jak na razie) książka o przedszkolaku Puciu. Jej celem nie jest stricte przygotowanie dziecka na pojawienie się rodzeństwa, a nauka opisywania przeszłości i tworzenia opowiadań.

Niemniej jednak jej treść nawiązuje do tego, jak w życiu Pucia pojawił się młodszy braciszek.

Pucio i jego siostra Misia dowiadują się, że ich mama spodziewa się dziecka. Pucio odkrywa, że kiedyś również był bobasem i razem z rodziną rozpoczynają przygotowania do powitania na świecie braciszka Bobo. Na kolejnych stronach Pucio opowiada o tym, jak wyglądały pierwsze dni i tygodnie z Bobo, mówi o swoich uczuciach, obawach, a na koniec z radością odkrywa, że nowy bobas szybko rośnie, chętnie uczy się od niego nowych rzeczy, a zabawa z nim jest coraz fajniejsza.

Wiesz już jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa. Co dalej?

Na koniec muszę jeszcze napisać, że życie składa się z wielu różnych etapów, podobnie jest z ludzkimi relacjami i emocjami. One się zmieniają, ewoluują, dlatego praca rodzica nie kończy się na przygotowaniu dziecka na pojawienie się rodzeństwa. Ona się w tym momencie dopiero zaczyna. Dzieci same w sobie są skomplikowanymi istotami, które przeżywają cały szereg emocji, których często nie potrafią same nazwać, a co dopiero nam nimi zapanować. Kiedy w domu masz dwójkę takich istot, musisz je akceptować z całym dobrodziejstwem inwentarza, dbać o nie, uczyć i codziennie pomagać im budować dobre, pełne wzajemnego szacunku relacje.

Powodzenia!

K.